Jaka odzież dla biegacza?

W przypadku biegaczy strój i obuwie pełnią nie tylko rolę estetyczną. To od nich w dużej mierze zależy, czy sesja treningowa będzie efektywna i czy uda się uniknąć wychłodzenia lub przegrzania organizmu oraz kontuzji. Każdy maniak joggingu powinien więc zastanowić się nad doborem odpowiedniej odzieży oraz butów.

Jakie ubranie sprawdza się najlepiej u biegaczy?

Choć bieganie uważane jest za jedną z najtańszych form aktywności fizycznej, to jednak także wymaga pewnych inwestycji. Po każdym treningu odzież powinno się wyprać, co przy codziennym bieganiu oznacza konieczność posiadania co najmniej kilku kompletów stroju. W dodatku za każdym razem powinno się dostosowywać ubranie do bieżących warunków atmosferycznych oraz pory dnia.

Każdy element stroju biegacza powinien być wykonany z elastycznego i przewiewnego materiału. Dużą uwagę należy także zwrócić na wybranie odpowiedniego rozmiaru ubrania. Wystarczy, by np. spodnie były minimalnie za długie lub za krótkie, aby stanowiło to przeszkodę dla w pełni efektywnego i bezpiecznego treningu.

Przy wyborze stroju warto zwrócić uwagę również na to, czy posiada on odpowiednie kieszenie. Trzymanie w rękach telefonu, bidonu, czy kluczy do domu podczas biegania nie jest przecież zbyt komfortowym rozwiązaniem.

W praktyce dużo biegaczy, a w szczególności biegaczek zwraca uwagę na wygląd i kolorystykę stroju. Warto tu pamiętać, aby do treningu wieczorową porą wybierać jasną odzież, a najlepiej taką z elementami odblaskowymi. Jest to absolutnie konieczne, jeżeli trening odbywa się w obszarze niezabudowanym.

Jakie obuwie dla biegacza?

Obuwie dla biegacza ma niemal tak duże znaczenie, jak rower dla kolarza. Zadbane, specjalistyczne i właściwie dopasowane obuwie pozwala przeprowadzić udaną i bezproblemową sesję treningową. Dobre buty biegowe wcale nie muszą być bardzo drogie. Bardzo ważne jest za to, aby były dopasowane do stopy danego biegacza.

Obuwie należy dobrać do budowy anatomicznej swojej stopy (wyróżnia się pronację, stopę neutralną oraz supinację). Buty biegowe koniecznie muszą mieć właściwy rozmiar, przy czym trzeba pamiętać, że w czasie biegu stopa nieznacznie się powiększa. Przykładowo, jeśli ktoś zazwyczaj nosi obuwie rozmiaru 43, to do prawdopodobnie w czasie biegu powinien mieć założone obuwie o rozmiarze 43,5.

Dobierając buty biegowe, należy też zwrócić uwagę na to, po jakiej powierzchni się biega. Poszczególne modele są tworzone np. pod podłoże miejskie, leśne lub bieżnię lekkoatletyczną. Informacje o przeznaczeniu danego obuwia uzyskać można np. od sprzedawcy.

O obuwie biegowe należy dbać. Siłą rzeczy dość szybko może się ono stać brudne, szczególnie jeśli biega się po lesie lub parku. Jeśli buty biegowe mają wytrzymać długo, to należy je regularnie czyścić. Instrukcje prawidłowego czyszczenia można znaleźć na stronie internetowej producenta danego obuwia. Na ogół w pralce można myć jedynie wkładki butów. Same buty trzeba zaś czyścić ręcznie, ponieważ w pralce mogą one ulec deformacji. Wskazane jest to, aby obuwie czyścić tuż po zakończeniu treningu. Wtedy to najłatwiej można się pozbyć wszelkich zabrudzeń.