Czy siłownia w domu jest dobrym pomysłem?

Dawniej dużo ludzi miało mini siłownie w swoim domu. Dziś kluby fitness powstają nawet w małych miejscowościach i zapewniają dużą ilość sprzętu do ćwiczeń. Czy więc obecnie opłaca się jeszcze inwestować w prywatny sprzęt do ćwiczeń?

Jakie zalety ma domowa siłownia?

Własna siłownia to spory komfort i możliwość treningu w dowolnym momencie bez wychodzenia z domu. W dodatku nie jest się od nikogo zależnym i nigdy nie trzeba czekać na to, kiedy dany sprzęt do ćwiczeń będzie wolny.

Wbrew pozorom takie rozwiązanie może okazać się także opłacalne finansowo, podstawowy sprzęt wysokiej jakości można przecież kupić już w granicach tysiąca złotych. Karnet na siłownie to zaś około 100 zł miesięcznie. Inwestycja w prywatną siłownię zwróci się więc już po niecałym roku.

Jakie ograniczenia wiążą się z własną domową siłownią?

W domowej siłowni może brakować wielu przyrządów dostępnych w profesjonalnych siłowniach. Ponadto konieczne jest zagospodarowanie dużej ilości miejsca, a o to może być trudno np. w małym mieszkaniu.

Ćwiczenia siłowe w domu to także źródło hałasu, który może przeszkadzać pozostałym domownikom oraz sąsiadom. W domowej siłowni zwykle ćwiczy się samemu, co także nie każdemu przypadnie do gustu.