Sprzęt narciarski – wypożyczać, czy kupić własny?

Niektórzy narciarze wręcz nie wyobrażają sobie życia bez własnych nart oraz pozostałego sprzętu i akcesoriów narciarskich. Inni uważają, że w dzisiejszych czasach cały sprzęt lepiej wypożyczać, ponieważ jest to wygodniejsze i bardziej opłacalne finansowo. Jakie są więc plusy i minusy obu tych rozwiązań?

Kiedy warto mieć własny sprzęt narciarski?

Przyjąć można, że własny sprzęt narciarski opłaca się kupić wtedy, gdy na nartach jeździ się regularnie. W takich przypadkach inwestycja może się zwrócić relatywnie szybko. Niemniej trzeba mieć świadomość tego, że kupno nowych nart i pozostałego potrzebnego sprzętu oraz odzieży może pochłonąć np. kilka tysięcy złotych.

Mając własne narty, jazda jest zwykle przyjemniejsza, ponieważ narciarz doskonale orientuje się w specyfice posiadanego sprzętu. W tym przypadku pewnym problemem może być transport nart, szczególnie gdy pokonuje się spore odległości poprzez wykorzystanie transportu zbiorowego. O własne narty trzeba też bardzo mocno dbać i stale monitorować ich stan techniczny.

W jakich przypadkach lepiej wypożyczać narty?

Jeśli na nartach jeździ się bardzo rzadko, np. raz na kilka lat, to kupno sprzętu można uznać za bezcelowe. Dużo taniej i wygodniej jest wtedy wypożyczać sprzęt. Obecnie w praktycznie każdym zimowym ośrodku turystycznym znajduje się co najmniej jedna wypożyczalnia.