Jakie akcesoria dla biegacza?

Buty, spodenki i koszulka – praktycznie tyle wystarczy do tego, by móc uprawiać bieganie. Dla przyjemniejszego i efektywniejszego treningu wielu biegaczy decyduje się zabierać ze sobą jeszcze liczne akcesoria. Warto się więc zastanowić, co zabrać ze sobą na jogging.

Kiedy biegacz powinien mieć ze sobą bidon?

Jeśli biega się na względnie krótkich dystansach, a temperatura jest umiarkowana, to zabieranie ze sobą bidonu nie jest konieczne. Przy dłuższych i bardziej intensywnych treningach posiadanie pod ręką wody pitnej jest już wskazane.

Niektórzy biegacze zamiast bidonu używają butelki z wodą. Konieczność jej odkręcania i zakręcania przeszkadza jednak w treningu. Dlatego też warto kupić bidon z ustnikiem, tym bardziej że nie wiąże się to z dużym wydatkiem. Dobrze jest też pomyśleć o dokupieniu specjalnego pasa, w którym można go przechowywać.

W jakich sytuacjach niezbędne są odblaski?

Jeśli biega się po zmroku, na terenie ze słabą widocznością lub podczas mgły, to elementy odblaskowe są absolutnie niezbędne. Odblaski kosztują bardzo mało, a mogą uratować zdrowie, a nawet życie biegacza. Warto tu zauważyć, że za brak odblasków po zmroku w terenie niezabudowanym można otrzymać mandat.

Obecnie wybór akcesoriów odblaskowych jest bardzo duży. Co istotne nowoczesne odblaski są atrakcyjne wizualnie, a można je ubrać na niemal dowolną część ciała. Zwykle biegacze noszą elementy odblaskowe na czapce, koszulce, spodenkach. Coraz popularniejsze stają się także odblaskowe nakładki na obuwie.

Czy słuchawki w czasie biegania to dobry pomysł?

Niektórzy biegacze nie wyobrażają sobie treningu bez słuchania muzyki, która dodaje im motywacji i pozwala się jeszcze bardziej zrelaksować. Jeśli jednak chce się słuchać muzyki w trakcie biegania po mieście, to należy zachować zdrowy rozsądek. Muzyka nie może być zbyt głośna, ponieważ zagłusza wtedy dźwięki dochodzące z otoczenia. Taka sytuacja czasem może zaś doprowadzać do niebezpieczeństwa.

Należy też dobrze zastanowić się nad wyborem odpowiednich słuchawek. Te przeznaczone do biegania powinny być wysokiej jakości, tak by ruch biegacza nie wpływał na jakość dźwięku. Obecnie wybrać można zarówno przewodowe, jak i bezprzewodowe słuchawki. W obu przypadkach należy uważać, aby słuchawki nie wypadły z uszu.

Do czego służy zegarek biegowy?

Coraz większa liczba biegaczy w czasie treningu korzysta ze specjalnego zegarka biegowego. Pokazuje on nie tylko godzinę, ale zapewnia wiele innych informacji związanych z treningiem. Znaleźć można w nich, chociażby pulsometr, dzięki czemu łatwo można sprawdzić faktyczną intensywność danego treningu.

Zegarek biegowy dobrej jakości można kupić już za kilkaset złotych. Część biegaczy uważa jednak sprzęt tego typu za zbędny gadżet, który może nawet rozpraszać.