Trzy fazy treningu biegowego
Standardowy trening biegacza powinien być podzielony na trzy główne fazy. Trzymając się tej zasady, można zminimalizować ryzyko kontuzji, przeprowadzić efektywną sesję treningową i szybciej zregenerować organizm po wysiłku.
1. Rozgrzewka
Absolutnie każda aktywność fizyczna wymaga rozgrzewki. Dzięki niej można się mentalnie przygotować do wysiłku. Przede wszystkim jednak rozgrzewka przygotowuje organizm od układu krwionośnego i oddechowego, po wszystkie mięśnie oraz ścięgna. Optymalny czas rozgrzewki powinien wynosić co najmniej kilkanaście minut. Ważne jest to, by rozgrzać nie tylko nogi, ale wszystkie partie ciała.
Brak rozgrzewki to jeden z najczęstszych błędów pojawiających się u początkujących biegaczy. Z tego powodu trening jest dla nich dużo bardziej męczący, a ryzyko pojawienia się kontuzji znacznie większe.
2. Trening właściwy
Rozgrzany organizm jest gotowy do treningu właściwego, czyli biegu po obranej trasie. Warto jednak pamiętać, że nie każdy trening musi być wykonany z maksymalną intensywnością. Wręcz przeciwnie, większość sesji treningowych powinna być prowadzona w umiarkowanym tempie.
3. Ćwiczenia kończące
Po skończeniu treningu biegowego nie powinno się od razu przechodzić w stan absolutnego spoczynku. Wskazane jest za to wykonanie ćwiczeń podobnych, do tych, które wykonywało się podczas rozgrzewki. Ich intensywność powinna być jednak nieco mniejsza.