Najpopularniejsze sporty zimowe

Liczba sportów zimowych i ich podwariantów jest naprawdę duża. Kilka z nich cieszy się jednak zdecydowanie największą popularnością, a niektóre z nich pozwalają zawodowcom zyskać ogromną popularność i korzyści finansowe.

Jaki sport zimowy jest najbardziej popularny?

Często mówi się o tym, że lekkoatletyka to królowa sportu. Można sparafrazować to stwierdzenie i napisać, że narciarstwo jest królową sportów zimowych. Jazdę na nartach praktykuje się od setek lat, a obecnie narty wykorzystywane są w przeróżnych dyscyplinach.

Biathlon, biegi narciarskie, czy skoki narciarskie nie byłyby przecież możliwe, gdyby narty nigdy nie powstały. Narciarstwo ma spory potencjał komercyjny, a najlepsi sportowcy korzystający z nart cieszą się ogromną popularnością. Tak jest, chociażby w Polsce, gdzie w XXI wieku plebiscyty na najlepszych sportowców w kraju wygrywają właśnie narciarze, tacy jak Adam Małysz, Kamil Stoch, czy Justyna Kowalczyk. Sportowców uprawiających dyscypliny zimowe najbardziej docenia się jednak w krajach skandynawskich.

<p>Szeroko pojęte narciarstwo cieszy się także ogromną popularnością wśród amatorów. W Polsce wielu ludzi z całego kraju nie może się doczekać właśnie nadejścia sezonu narciarskiego.

Jakie sporty zimowe cieszą się szczególną popularnością?

Do popularnych dyscyplin sportowych poza narciarstwem należą dyscypliny związane z jazdą na łyżwach. W Ameryce Północnej oraz w kilku krajach europejskich mieszka liczne grono pasjonatów hokeja na lodzie. W Polsce zaś można znaleźć sporą liczbę ludzi, którzy z chęcią oglądają łyżwiarstwo figurowe.

W XXI wieku na popularności zyskał także snowboard, który od Igrzysk Olimpijskich w Nagano stał się dyscypliną olimpijską. Do bardziej niszowych zimowych dyscyplin sportowych można zaś zaliczyć, chociażby saneczkarstwo, bobsleje, snowkiting, czy też ice climbing.

Za swoistą zimową dyscyplinę sportową można także uznać próby zdobywania najtrudniejszych szczytów górskich, takich jak K2. W tej dziedzinie polscy himalaiści często odnoszą spore sukcesy.