Kto nie powinien biegać?

Tysiące lat temu szybkość i wytrzymałość w czasie biegu pozwalała ludziom przetrwać w środowisku naturalnym. Obecnie biega się głównie dla zdrowia i przyjemności, jednak niektórzy ludzie powinni unikać tej formy aktywności fizycznej. Jakie są więc przeciwwskazania zdrowotne do uprawiania biegu?

Kto nie powinien biegać?

Wielu ludzi zaczęło biegać po to, by zgubić zbędne kilogramy. Rzeczywiście przy kilku kilogramach nadwagi bieganie często okazuje się świetnym pomysłem na schudnięcie, a później na utrzymanie optymalnej masy ciała. Jeśli ktoś jednak cierpi na poważną otyłość, to paradoksalnie nie powinien biegać. Bieganie z kilkunastoma kilogramami nadwagi może się bowiem okazać wyniszczające dla stawów, a nawet układu krwionośnego. W takich przypadkach zaleca się więc, aby najpierw zmniejszyć swą wagę w inny sposób np. dietą, a dopiero później dołączyć aktywność biegową do swego trybu życia.

Biegania należy zaprzestać także wtedy, gdy pojawiają się dolegliwości np. ból pleców. W takich przypadkach zwykle konieczna jest konsultacja z lekarzem w celu dokładniejszego zdiagnozowania problemu. Możliwe, że ból wynika np. z niewłaściwego obuwia lub zbyt intensywnego treningu. Czasem jednak okazać się może, że dana osoba cierpi np. na schorzenie kręgosłupa. Wiele innych powszechnych chorób także może stanowić przeciwwskazania dla biegania. Wśród nich wyróżnić można choroby sercowe, takie jak np. nadciśnienie lub miażdżyca, czy też cukrzyca typu I.

Dla własnego bezpieczeństwa najlepiej jest po prostu udać się do lekarza rodzinnego jeszcze przed tym, jak rozpocznie się regularne treningi biegowe. Wtedy to powinno się otrzymać informację, czy bieganie w danym przypadku na pewno będzie korzystne dla zdrowia, czy też lepszym wyborem będzie aktywność fizyczna innego typu.