Czy joga to dobre uzupełnienie ćwiczeń fitness?

Pochodząca z Indii joga to styl, a nawet filozofia życia. W kulturze zachodniej jogę kojarzy się jednak głównie z ćwiczeniami i akrobatycznymi figurami. W ostatnich latach ćwiczenia tego typu stały się wyjątkowo popularne w Polsce. Czy jednak joga to dobry pomysł na zadbanie o kondycję fizyczną?

Komu do gustu przypadną ćwiczenia jogi?

Zasadniczo jogę może praktykować każdy zdrowy człowiek. Rodzaje i zakres ćwiczeń są tu wyjątkowo obszerne i dostosowywane do poziomu zaawansowania danej osoby. Jogę można traktować jako podstawową formę aktywności fizycznej lub jako uzupełnienie innych treningów np. siłowych, lub wydolnościowych.

Jogę można ćwiczyć samemu w domu lub też na zajęciach grupowych pod okiem doświadczonego jogina. Co ważne, ta forma aktywności fizycznej pozbawiona jest jakichkolwiek elementów rywalizacji, a celem jest samodoskonalenie. Ćwiczenia jogi przebiegają więc w spokojnej atmosferze i prowadzone są w dość wolnym tempie.

Należy jednak mieć świadomość, że nawet ćwiczenie jogi może doprowadzić do urazów i kontuzji. Każdą sesję treningową koniecznie trzeba więc poprzedzić rozgrzewką i stopniowo dozować sobie obciążenia treningowe.

Jakie korzyści zdrowotne zapewnia joga?

Regularnie praktykowana joga pozwala zadbać o sylwetkę i kondycję fizyczną. Ćwiczenia pozwalają wzmocnić poszczególne partie mięśni i ścięgna. Ponadto praktykowanie jogi może zwiększyć zakres ruchów, ze względu na dużą ilość ćwiczeń rozciągających.

Co równie ważne joga może mieć wysoce pozytywny wpływ nie tylko na ciało, ale także i na umysł. Jednym z głównych celów praktykowania jogi jest bowiem osiągnięcie stanu harmonii oraz wyzbycie się negatywnych emocji.

Jaki strój wybrać na ćwiczenie jogi?

Dla przeprowadzenia komfortowej i bezpiecznej sesji ćwiczeń jogi kluczowe znaczenie ma odpowiedni strój oraz obuwie. Przede wszystkim przed rozpoczęciem treningu należy ściągnąć zegarki, biżuterie i inne akcesoria. Nie dość, że mogą one przeszkadzać, a nawet ranić w trakcie ćwiczeń, to jeszcze same mogą ulec uszkodzeniu. Zaleca się także wyciszyć telefon, a najlepiej schować go w bezpiecznym miejscu.

Strój do jogi powinien być elastyczny, tak aby w żaden sposób nie krępował ruchów. Ponadto powinien być lekki i przewiewny, co zwiększa komfort ćwiczącego. Na początku wystarczające jest obuwie sportowe, np. takie przeznaczone do ćwiczeń na siłowni. Wraz z postępami w treningach warto zaś rozważyć kupno specjalistycznego obuwia dostosowanego właśnie do jogi.

Dobrą praktyką jest także stałe dbanie o czystość stroju oraz obuwia. Odzież do ćwiczeń powinno się prać po każdej sesji treningowej.