Jak wybrać buty sportowe?

W podążaniu za modą i nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi łatwo jest się pogubić. Sprawa dotyczy także obuwia sportowego. Aktualnie przestało ono pełnić funkcję jedynie wyposażenia treningowego. Rozmaite wzory, typy i przeznaczenie butów sportowych to spore utrudnienie w dokonaniu właściwego wyboru. Na co należy zwrócić szczególną uwagę przed wybraniem się na zakupy?

Właściwe obuwie – dlaczego jest tak ważne?

Stopy są miejscem stałego kontaktu z podłożem. Wysyłają informacje o naszym położeniu do układu nerwowego. Nieodpowiednio dobrany but może być przyczyną dolegliwości bólowych stóp, łydek a nawet kręgosłupa. Sytuacja staje się szczególnie niebezpieczna u osób z różnymi, wrodzonymi wadami postawy. Każdy jest inny, nie u każdego więc określona wada anatomiczna musi ukazać pełne spektrum objawów. Jedną z takich sytuacji może być tzw. pięta Haglunda, czyli nienaturalnie wysunięty kraniec stopy. Jeśli but nie zostanie dopasowany prawidłowo, ta z pozoru niegroźna wada może przerodzić się w poważną dysfunkcję. Wciąż utrzymuje się fałszywy pogląd, że każdą niedogodność związaną z obuwiem można “podregulowć” za pomocą specjalnych wkładek. W pewnym stopniu może to pomóc, jednak na dłuższą metę jest to rozwiązanie niewystarczające. W przypadku nietypowego ułożenia stóp warto udać się na konsultacje do fizjoterapeuty.

Czym się kierować wybierając buty sportowe?

Przed udaniem się na zakupy należy uwzględnić kilka kryteriów determinujących nasz wybór. Trzeba pamiętać, że modne obuwie sportowe musi nie tylko wyglądać, ale także być bezpieczne i zdrowe dla naszego ciała. Oto kilka praktycznych wskazówek, które okażą się pomocne przy wyborze.

1. Stabilność

Jeśli nie znamy dobrze konstrukcji anatomicznej swojej stopy (tj. nie rozmawialiśmy o tym z podologiem ani fizjoterapeutą) to najbezpieczejszym rozwiązaniem będzie zakup butów uniwersalnych. Na rynku istnieje wiele modeli korygujących, jednak wybieranie ich bez odpowiedniej wiedzy na ten temat może jedynie przysporzyć nam problemów.

2. Uprawiany sport

Kupujesz buty do biegania, aerobiku, a może po prostu do chodzenia? Każda z tych czynności wymaga nieco innego podejścia. Biegacze długodystansowi zwykle wybierają obuwie lekkie, z dość grubą podeszwą i dużym stopniem amortyzacji. Jeśli buty mają służyć użytkowaniu codziennemu, najrozsądniej będzie wybrać modele przewiewne o lekkiej konstrukcji.

3. Rozmiar

Sprawa, wydawałoby się, oczywista. Nic bardziej mylnego. Jeśli chcemy posiadać buty do różnych form aktywności fizycznej, na ogół powinny one być o rozmiar lub pół rozmiaru większe, niż te w których chodzimy na codzień. Wiąże się to z tym, iż stopa podczas intensywnego ruchu pracuje oraz zbiera się w niej krew i woda, więc trzeba uwzglednić zapasową przestrzeń.

4. Poziom sportowy

Bardzo istotnym elementem jest obranie pewnego punktu wyjścia. Początkujący sportowcy nie mają zwykle określonych preferencji co do techniczności produktu. Dużym błędem byłoby kupowanie wówczas sprzętu przeznaczonego dla zaawansowanych lub profesjonalistów. W ten sposób przeskakujemy kilka etapów w kształtowaniu swoich wymagań wobec butów, przez co możemy zabłądzić. To z kolei często kończy się źle: na przykład kontuzją powstałą w wyniku konstrukcji buta niedostosowanej do naszych potrzeb. Aby temu zapobiec, kupujmy produkty odpowiadające naszemu stopniu wytrenowania, by z czasem wykształcić konkretne wymagania wobec butów sportowych.