Jak ćwiczyć na bieżni mechanicznej?
Śnieg, deszcz, mróz, burza, grad, nocna pora, niebezpieczna okolica, zatłoczone ulice – istnieje wiele powodów, które utrudniają lub nawet uniemożliwiają bieganie w plenerze. Praktycznie przez cały rok o każdej porze dnia i nocy można jednak biegać na bieżni mechanicznej. O czym jednak pamiętać, aby trening tego typu był efektywny i w pełni bezpieczny?
Jaka technika biegu jest wskazana na mechanicznej bieżni?
Niezależnie od tego, czy biega się w plenerze, czy też na bieżni mechanicznej trening zawsze powinien być poprzedzony kilkunastominutową rozgrzewką. W ten sposób można przygotować mięśnie oraz układ oddechowy i krwionośny do intensywnych ćwiczeń.
Technika biegania na bieżni różni się kilkoma szczegółami od biegu po otwartym terenie. Po pierwsze sylwetka powinna być nieco bardziej wyprostowana, a spoglądać należy przed siebie zamiast pod nogi. Warto zauważyć, że osoby korzystające z mechanicznej bieżni dość często skarżą się na ból pleców oraz stawów.
Po drugie na bieżni trzeba szczególnie mocno pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. W zamkniętych pomieszczaniach organizm odwadnia się bowiem dużo szybciej niż na otwartej przestrzeni. Powodem takiej sytuacji jest wyższa temperatura oraz brak wiatru.
Ze względów bezpieczeństwa konieczne jest także stopniowe dozowania obciążenia. Na początku należy zapoznać się ze specyfiką danej bieżni. Poszczególne modele mogą się bowiem istotnie od siebie różnić. Biegać zawsze należy po środkowej części bieżni, a przy tym unikać trzymania barierek. W przeciwnym wypadku szybko można nabawić się kontuzji.
Jakie wady i zalety ma bieżnia mechaniczna?
Największą zaletą bieżni mechanicznej jest to, że można na niej ćwiczyć także wtedy, gdy panuje niesprzyjająca aura. Dużym plusem takiego rozwiązania jest także to, że na bieżni można swobodnie dozować obciążenia treningowe. Ponadto ćwiczenia na bieżni z łatwością można łączyć z aktywnością innego typu np. zajęciami siłowymi.
Z drugiej strony doświadczenia biegaczy, a także analizy naukowe wskazują na to, że bieganie na bieżni mechanicznej jest mniej efektywne i mniej przyjemne niż takie odbywające się w plenerze. Konieczne jest także poniesienie dodatkowego wydatku na zakup bieżni albo karnetu na siłownię.
Bieżnia w domu, czy na siłowni?
Bieżnię mechaniczną można kupić już za kilkaset złotych. Sprzęt lepszy jakościowo może się wiązać z kosztem liczonym w tysiącach złotych. Należy też pamiętać o tym, że bieżnia ulega stopniowemu zużyciu, a czasem poważnym awariom. Bieżnia w domu wymaga też paru metrów kwadratowych wolnego miejsca i generuje hałas, co może przeszkadzać innym domownikom oraz sąsiadom.
Zaletą własnej bieżni jest za to duży komfort, ćwiczyć można zawsze i to bez wychodzenia z domu. Na siłowniach i w klubach fitness czasem zdarza się przecież, że wszystkie bieżni są zajęte. Suma summarum kupno domowej bieżni mechanicznej można polecić tym, którzy chcą na niej biegać często. Jeśli zaś trening na bieżni ma być wyłącznie uzupełnieniem aktywności fizycznej innego typu, to lepiej sprawdzi się karnet na siłownię.