Bieganie a zdrowie

Po co ludzie biegają? Zwykle dla zdrowia, chęci zadbania o swój wygląd i przyjemności. Czy i jak jednak bieganie wpływa na stan zdrowia człowieka. Może czasem uprawianie tego sportu może mieć kiepski wpływ na ludzki organizm?

Czy sport to samo zdrowie?

Lista korzyści zdrowotnych z uprawiania biegania jest wręcz nieskończona. Lekarze i naukowcy najczęściej zwracają uwagę na to, że bieganie:

  • Działa wysoce pozytywnie na serce i cały układ krwionośny oraz oddechowy. Mięsień sercowy biegaczy jest dużo lepiej ukrwiony niż ludzi, którzy nie są aktywni fizycznie. Zmniejsza to ryzyko np. zawału serca.
  • Ma bardzo pozytywny wpływ na stan psychiczny. Bieganie to świetny, naturalny i darmowy antydepresant, ponieważ w trakcie ruchu w organizmie wydzielane są hormony szczęścia. Ponadto bieganie pozwala pozbyć się negatywnych emocji oraz stresu. Naukowcy często podkreślają także to, że uprawianie biegania wpływa pozytywnie na całą pracę ludzkiego mózgu.
  • Chroni przed infekcjami. Uprawiając bieganie, pobudza się i wzmacnia układ odpornościowy. Liczne badania sugerują, że bieganie zmniejsza także ryzyko zapadnięcia na poważne choroby, w tym np. chorobę Alzheimera.

Bieganie to także świetny sposób na spalenie zbędnych kalorii i zachowanie smukłej sylwetki. Wielu ludzi zaczęło biegać właśnie dlatego, że chciało schudnąć.

Co za dużo to nie zdrowo?

Bieganie jest bezsprzecznie zdrowe dla ludzkiego organizmu pod warunkiem, że biega się systematycznie, ale z umiarkowaną intensywnością. Zbyt częste treningi i nadmierny wysiłek mogą przynieść odwrotne rezultaty i działać wręcz wyniszczająco na ludzkie zdrowie.

Niektórych pasja biegania pochłania tak mocno, że stają się od niej wręcz uzależnieni. Z czasem przemęczony treningami organizm ulega osłabieniu i staje się bardziej podatny na choroby. W dodatku u biegacza może narastać frustracja, ponieważ przetrenowany organizm oznacza osiąganie słabszych wyników biegowych. Co gorsza, w takich przypadkach bardzo mocno rośnie ryzyko zajścia poważnych kontuzji.

Dla własnego zdrowia warto o tym pamiętać i unikać bezustannych i intensywnych treningów oraz niekończących się prób bicia własnych rekordów. Przynajmniej raz w roku konieczna jest także co najmniej kilkutygodniowa przerwa od biegania. Przerwy na regenerację organizmu są także potrzebne po uczestnictwie w wyczerpujących zawodach, np. maratonach lub innych długodystansowych zawodach.

Dobrze jest także pamiętać, że bieganie po mieście wiąże się także z zagrożeniem zajścia wypadków. Biegacz poza skupieniem się na treningu cały czas powinien pozostawać czujny, a szczególnie wtedy, gdy trasa biegowa przebiega w pobliżu dróg szybkiego ruchu.