Wady i zalety korzystania z usług trenera personalnego
Mało który zawód w Polsce w ostatnich latach zyskał na prestiżu i możliwościach zarobkowych jak trener personalny. Popularność zdrowego i aktywnego trybu życia sprawiła, że stale przybywa ludzi chętnych do skorzystania z ich usług. Czy jednak korzystanie z usług trenera personalnego na pewno jest opłacalne?
Jakie zalety ma korzystanie z usług trenera personalnego?
Indywidualny trening personalny oznacza, że wykwalifikowany specjalista może w pełni skupić się na jednej ćwiczącej osobie. Dzięki temu trening jest bardziej efektywny niż np. zajęcia grupowe. Trener personalny dba o prawidłową technikę i intensywność treningu. W konsekwencji postępy w treningu są szybsze a ryzyko urazu mniejsze.
Trener personalny to często także świetny motywator, który zachęca do treningu i pomaga radzić sobie z kryzysami w trakcie ćwiczeń. Co równie ważne trener personalny przez swoje doświadczenie jest w stanie dopasować optymalny rodzaj wykonywanych ćwiczeń dla danej osoby.
Jakie wady mają ćwiczenia pod okiem trenera?
Usługi trenerów personalnych wiążą się z różnymi cenami, które często można uznać za wysokie. Godzinowa stawka za trening pod okiem specjalisty czasem jest podobna do stawki godzinowej radców prawnych.
Ponadto ćwiczący jest w pewnym stopniu uzależniony od trenera personalnego i jego grafiku. Często na sesję treningową trzeba się więc umawiać ze sporym wyprzedzeniem.
Czy warto ćwiczyć z trenerem personalnym?
Trening personalny można zalecić tym, którzy mają na niego odpowiednie środki finansowe. Sprawdzi się on szczególnie dobrze w przypadku osób niemających dużej wiedzy i doświadczenia w zakresie ćwiczeń na siłowni oraz u tych, którzy mają problem z utrzymywaniem motywacji.
Bardzo dużo zależy też od umiejętności oraz profesjonalizmu danego trenera personalnego. Na szczęście na rynku jest ich coraz więcej, a więc znalezienie odpowiedniego specjalisty zwykle nie jest dużym problemem.